برج خنک‌ کننده یکی از مهم‌ ترین و کاربردی‌ ترین اجزای سیستم‌ های تهویه مطبوع در جهان بوده و به همین دلیل، سرویس برج خنک کننده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که بخشی از خدمات سرویس چیلر به شمار می رود. این دستگاه که با نام کولینگ تاور (cooling tower) نیز شناخته می‌ شود، ابعاد و اندازه‌ های گوناگونی دارد، ولی همگی آن‌‎ها یک وظیفه را دنبال می‌ کنند.

این وظیفه را می‌ توان کمتر کردن میزان دمای آب دانست. در واقع، بدون وجود کولینگ تاورها امکان کاهش صحیح و به موقع دمای آب برای ادامه عملکرد سیستم تهویه مطبوع و صنایع وجود ندارد. از این محصولات عموماً در محیط‌ های صنعتی و تولیدی، ساختمان های بزرگ مسکونی و درمانی استفاده می‌ شود.

سرویس برج خنک کننده شامل بخش‌ های گوناگونی است که هر یک از آن‌ ها باید با دقت بالایی صورت بگیرند. به همین دلیل، برای انجام چنین کاری فقط باید از متخصصان حرفه‌ ای کمک گرفت. در این مقاله قصد داریم به موارد مهمی همچون تعریف کلی برج خنک‌ کننده، زمان مناسب برای سرویس کردن آن، مزیت‌های انجام سرویس برج خنک کننده و … بپردازیم. توصیه می‌ کنیم که در ادامه متن، ما را همراهی کنید.

خدمات ما
اگر به خدمات سرویس برج خنک کننده نیاز دارید، تماس بگیرید

برج خنک کننده چیلر چیست؟

بیابید تا پیش از بررسی اصول نگهداری و سرویس برج خنک کننده، بیشتر با این دستگاه آشنا شویم. برج‌های خنک ‎کننده ابزاری جهت کاهش میزان گرمای آب هستند. گرما چه در محیط‌ های صنعتی و چه در محیط‌ های تولیدی می‌ تواند عامل خطرناکی باشد و کاربری دستگاه‌ ها و پرسنل را به شدت کاهش دهد. به همین دلیل، در سیستم‌ های تهویه مطبوع همواره از کولینگ تاور استفاده می‌ کنند.  

کولینگ تاور این امکان را به ما می‌ دهد تا دمای آبی را که در سیستم تهویه مطبوع در حال گردش است، کاهش دهیم. این کاهش دما طبیعتاً منجر به کاهش کلی دمای محیط و همچنین دمای دستگاه‌ ها و ماشین‌ آلاتی خواهد شد که در بخش صنعتی قرار گرفته‌ اند. خارج کردن کولینگ تاور از چنین چرخه‌ ای عملکرد سیستم تهویه مطبوع را فلج می‌ کند.

جهت سرویس برج خنک کننده باید بدانید که، برج‌ های خنک‌ کننده به دو شکل خاص فعالیت می‌ کنند. در حالت اول، برج خنک‌ کننده فرایند کاهش دمای آب را به وسیله تبخیر انجام می‌ دهد. همان‌ طور که می‌ دانید، تبخیر فرآیندی گرماگیر است و به همین دلیل، منجر به کاهش دمای آب می‌ شود.

برج خنک کننده چیستدر حالت دوم به جای این که از تبخیر استفاده شود، تنها با استفاده از هوا دمای آب در جریان کاهش می‌ یابد. این برج‌ ها بیشتر در مناطق کاربردی دارند که دمای هوای بیرون چندان بالا نیست و می‌ توان به کمک آن شدت گرمای آب را کاهش داد.

از برج‌ های خنک‌ کننده در حوزه‌ های مختلفی همچون پالایشگاه‌ های نفتی و یا نیروگاه‌ های مخصوص تولید انرژی استفاده می‌ شود. سرویس برج خنک کننده در هر یک از این موارد نیازمند دانش و دقت بسیار بالایی است. باید به این نکته اشاره کنیم که برج‌ های خنک‌ کننده از لحاظ نوع جابه‌ جایی هوا نیز به دو دسته برج‌ های طبیعی و برج‌ های القایی تقسیم‌ بندی می‌ شوند. نوع القایی این برج‌ ها به صورت مستقیم از فن‌ های الکتریکی کمک می‌ گیرد در حالی که در برج‌ های طبیعی انتقال هوا به کمک وزش باد انجام می‌ شود.

اصول نگهداری برج خنک کننده

اگر چه برج‌ های خنک‌ کننده دارای کارکرد مناسب و بدون مشکلی هستند، اما نیاز به نگهداری و سرویس برج خنک کننده به شکل مناسب دارند. عدم نگهداری به شکل صحیح منجر به ایجاد مشکلاتی مختلفی در بخش‌ های گوناگون این تأسیسات عظیم می‌ شود و نهایتاً کل سیستم تهویه مطبوع و سیستم مربوط به کاهش دمای دستگاه‌ های تولیدی متوقف خواهد شد.

اصول نگهداری برجنگهداری و سرویس برج خنک کننده شامل مراحل گوناگونی است. از جمله آن‌ها می‌توانیم به کنترل سیستم لوله‌‌کشی اشاره کنیم. در بسیاری از موارد، عدم توجه به این بخش منجر به تجمع مقدار زیادی رسوب در لوله‌ ها می‌ شود و این رسوبات نیز نشستی‌ های مختلفی را به وجود می‌ آورند. سایر موارد مربوط به نگهداری از برج‌ های خنک‌کننده و سرویس برج خنک کننده عبارت‌ اند از:

 • بررسی کامل کلیه قطعات درونی دستگاه
 • بررسی کامل نازل‌ ها و همچنین تشتک مربوط به نگهداری آب
 • بررسی کامل سختی‌ گیر به کار برده شده در دستگاه و تعمیر یا تعویض در صورت عدم بازدهی مناسب
 • بازدید و بررسی فن دستگاه (این بخش شامل موارد گوناگونی همچون بررسی تیغه‌ ها، بررسی نحوه هوادهی و ... است.)
 • بررسی توری مخصوص تعبیه شده در پایین دستگاه برای آشغال‌ گیری در زمان سرویس برج خنک کننده
 • بررسی میزان آب ورودی به دستگاه (اگر لوله‌ ها رسوب زده باشند، میزان آب ورودی به شدت کاهش می‌ یابد.)
 • بررسی میزان املاح موجود در آب ورودی به دستگاه
 • بررسی کلیه فیلتر های برج خنک‌ کننده برای کاهش احتمال بروز مشکل در زمان فعالیت مداوم دستگاه
 • بررسی کامل دمای موتور به وسیله ابزار های دماسنج ویژه
 • بررسی میزان انرژی مصرفی دستگاه
 • بررسی خالی بودن تشتک دستگاه (در مواقعی که نیازی به استفاده از آن وجود ندارد.)
 • بررسی کامل بدنه دستگاه برای مشاهده هر نوع زنگ‌زدگی، خوردگی، آسیب فیزیکی و مواردی از این دست
 • بررسی نحوه عملکرد دستگاه زیر فشار بسیار بالا در ساعات اوج گرما

زمان مناسب سرویس برج خنک کننده

انجام سرویس برج‌ خنک ‎کننده یک مبحث کاملاً ویژه و تخصصی به شمار می‌ آید که تنها باید توسط کارشناسان امر صورت بگیرد. از جمله موارد مهمی که باید در این زمینه به آن اشاره کنیم، زمان مناسب برای سرویس کامل چنین تأسیساتی است. در واقع، همان‌ طور که سرویس کردن اهمیت دارد، انجام دادن آن در زمان صحیح نیز بسیار مهم خواهد بود.

به طور کلی، انجام سرویس برج خنک کننده به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه انجام می‌گیرد. سرویس‌ های سالانه و فصلی مهم‌ ترین سرویس‌ های موجود برای یک کولینگ تاور هستند که در هر شرایطی باید نسبت به آن‌ ها اقدام کرد. سرویس‌ های روزانه و هفتگی مشمول برخی عملیات‌ های ساده بازرسی هستند که می‌توان به کمک آن‌ ها مشکلات گوناگون برج‌ های خنک‌ کننده را تشخیص داد و جلوی گسترش آن‌ ها را گرفت.  

زمان سرویس برج خنک کننده

سرویس‌های روزانه، ماهانه و سالانه

از جمله اموری که در سرویس‌ های روزانه قابل انجام است، می‌ توانیم به پاک کردن صافی دستگاه از کلیه مواد باقی مانده ناشی از عملکرد مداوم اشاره کنیم. در سرویس‌ های هفتگی اموری همچون بررسی میزان لرزش‌ های کلی فن و پمپ دستگاه انجام می‌ شود. سرویس‌ های ماهانه که سرویس‌ های گسترده‌ تری محسوب می‌ شوند، بیشتر به مباحثی همچون روغن‌ کاری برج خنک‌ کننده و یا بررسی میزان محکم بودن جفت و بست‌ها می‌ پردازند.

سرویس‌ های فصلی و سالانه شامل موارد پیچیده‌ تری هستند. به‌ عنوان ‌مثال، در سرویس‌ های سالانه آنالیز کاملی از نحوه عملکرد دستگاه در زمان نبود توان کافی صورت می‌ گیرد. در سرویس برج خنک کننده شاهد امور خاصی همچون بررسی تسمه درایو‌ های دستگاه نیز هستیم.

با توجه به موارد گفته شده توصیه می‌ شود که صاحبان برج‌های خنک‎ کننده حداقل در پایان هر ماه، فصل و یا سال نسبت به سرویس برج‌ خنک‌ کننده اقدام کنند تا از بابت عملکرد صحیح دستگاه برای مدت طولانی اطمینان خاطر داشته باشند.

مزیت‌های سرویس کردن برج خنک کننده

دلیل این که بر انجام سرویس برج‌ خنک‌ کننده تأکید بسیار زیادی می‌ شود، مزیت‌ های مختلف مربوط به این امر است. سرویس به شکل صحیح می‌ تواند مزایای مناسبی را به همراه داشته باشد. از جمله این مزایا می‌ توانیم به بهبود کلی راندمان برج خنک‌ کننده اشاره کنیم. وقتی که سرویس به شکل حرفه‌ ای انجام شود، کلیه قطعات دستگاه با نهایت توان خود فعالیت می‌ کنند و در نتیجه، راندمان بهبود می‌ یابد.

علاوه بر این مزیت می‌ توان به کاهش نیاز به رسوب‌ زدایی طی دوره‌ های زمانی گوناگون پرداخت. هنگامی که سرویس برج‌ خنک‌ کننده به صورت منظم انجام شود، احتمال تشکیل رسوب در بخش‌ های مختلف دستگاه به شکل چشمگیری کاهش پیدا می‌ کند که این امر خود یک مزیت اساسی به حساب می‌ آید. این کاهش رسوب نیز منجر به عملکرد بهتر برج خنک‌ کننده می‌ شود.

سرویس برج خنک کننده به شکل ماهانه و یا سالیانه یک انتخاب عالی برای کاهش میزان سر و صدای کلی دستگاه است. این سر و صدا می‌ تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما با سرویس برج خنک کننده می‌ توان به راحتی دلیل به وجود آمدن آن را مشخص کرد و نسبت به حل آن پرداخت. از این رو، اگر از سر و صدای بالای کولینگ تاور خود خسته شده‌اید، حتماً بحث سرویس دوره‌ای چنین دستگاه‌ هایی را در نظر داشته باشید.

زمانی که سرویس برج خنک‌کننده به پایان می‌ رسد، شما می‌ توانید انتظار یک عملکرد عالی و بدون مشکل را از دستگاه مورد نظر خود داشته باشید. برج خنک‌ کننده‌ ای که سرویس شده باشد، دقیقاً همانند یک برج کاملاً جدید و نو به فعالیت خود ادامه می‌ دهد. با سرویس برج خنک ‎کننده توسط تیم‌ های حرفه‌ ای می‌ توان عمر مفید آن را به شکل مناسبی افزایش داد و برای سال‌ های بیشتری از آن استفاده کرد.

چه زمانی برج خنک کننده نیاز به تعمیرات پیدا می‌کند؟

اصلی‌ ترین معیار برای شناخت زمان دقیق تعمیر برج خنک کننده، کاهش راندمان کلی دستگاه است. در واقع، هر زمانی که شاهد افت شدید عملکرد برج خنک ‎کننده خود بودید، باید نسبت به انجام تعمیرات مربوطه اقدام کنید. همان‌ طور که گفته شد، کاهش راندمان برج خنک‌ کننده می‌ تواند منجر به ایجاد مواردی همچون اختلال در عملکرد کلی محیط تولیدی شود. سرویس برج خنک کننده از چنین مواردی جلوگیری می‌ کند.

در بسیاری از موارد، تعمیر کردن و سرویس برج خنک‎ کننده با برخی فعالیت‌ های جزئی قابل انجام است. این فعالیت‌ ها معمولاً شامل اموری همچون بررسی میزان گرد و خاک قرار گرفته در دستگاه، بررسی عدم وجود لجن در بالای بخش کندانسور و ... هستند. این مشکلات را می‌ توان به سادگی هرچه ‌تمام‌تر به کمک ابزار های تخصصی برطرف کرد تا کولینگ تاور هر چه سریع‌تر به چرخه سیستم تهویه مطبوع باز گردد.

در این بین، در سرویس برج خنک کننده چیلر نباید این حقیقت را از یاد ببریم که در برخی از موارد مشکلات از آنچه که تصور می‌ کنیم، گسترده‌تر و پیچیده‌‌تر هستند. به‌ عنوان‌ مثال، چنانچه بخش‌ های اصلی دستگاه مانند پکینگ و یا فن دچار مشکل شده باشند، طبیعتاً بحث تعمیرات از حالت ساده در می‌آید. تعمیر کردن چنین بخش‌ هایی به مهارت، دانش و صبر بالایی نیاز دارد که تنها توسط افراد متخصص قابل دستیابی است.

مدت زمان لازم برای انجام تعمیرات یا سرویس یک برج خنک‌ کننده به موارد گوناگونی همچون نوع مشکل و همچنین نوع برج خنک‌ کننده بستگی دارد. تعمیرکاران حرفه‌ ای در همان نگاه اول متوجه مشکلات موجود می‌ شوند و سریعاً نسبت به حل آن‌ ها اقدام می‌ کنند. در مورد هزینه‌ های تعمیر یا سرویس برج خنک کننده نیز باید گفت که این مورد وابسته به فاکتور هایی همچون مدت زمان مورد نیاز جهت تعمیر و همچنین مهارت کلی تیم مربوطه دارد. در این راستا، مجموعه توانار خدمات خود در این زمینه را با کمترین قیمت ممکن در اختیار شما قرار داده است.

همه چیز درباره تعمیرات چیلر تراکمی

صفر تا 100 تعمیر چیلر

چه زمانی برج خنک کننده نیاز به تعمیرات پیدا می‌کند؟

اصلی‌ ترین معیار برای شناخت زمان دقیق تعمیر یا سرویس برج خنک کننده، کاهش راندمان کلی دستگاه است. در واقع، هر زمانی که شاهد افت شدید عملکرد برج خنک ‎کننده خود بودید، باید نسبت به انجام تعمیرات مربوطه اقدام کنید. همان‌ طور که گفته شد، کاهش راندمان برج خنک‌ کننده می‌ تواند منجر به ایجاد مواردی همچون اختلال در عملکرد کلی محیط تولیدی شود. سرویس برج خنک کننده از چنین مواردی جلوگیری می‌ کند.

در بسیاری از موارد، تعمیر کردن یا سرویس برج خنک‎ کننده با برخی فعالیت‌ های جزئی قابل انجام است. این فعالیت‌ ها معمولاً شامل اموری همچون بررسی میزان گرد و خاک قرار گرفته در دستگاه، بررسی عدم وجود لجن در بالای بخش کندانسور و ... هستند. این مشکلات را می‌ توان به سادگی هرچه ‌تمام‌تر به کمک ابزار های تخصصی برطرف کرد تا کولینگ تاور هر چه سریع‌تر به چرخه سیستم تهویه مطبوع باز گردد.

زمان تعمیر برج خنک کنندهدر این بین، نباید این حقیقت را از یاد ببریم که در برخی از موارد مشکلات از آنچه که تصور می‌ کنیم، گسترده‌ تر و پیچیده‌‌ تر هستند. به‌ عنوان‌ مثال، چنانچه بخش‌ های اصلی دستگاه مانند پکینگ و یا فن دچار مشکل شده باشند، طبیعتاً بحث تعمیرات از حالت ساده در می‌آید. تعمیر کردن چنین بخش‌ هایی به مهارت، دانش و صبر بالایی نیاز دارد که تنها توسط افراد متخصص قابل دستیابی است.

مدت زمان لازم برای انجام تعمیرات یا سرویس برج خنک‌ کننده به موارد گوناگونی همچون نوع مشکل و همچنین نوع برج خنک‌ کننده بستگی دارد. تعمیرکاران حرفه‌ ای در همان نگاه اول متوجه مشکلات موجود می‌ شوند و سریعاً نسبت به حل آن‌ ها اقدام می‌ کنند. در مورد هزینه‌ های تعمیر یا سرویس برج خنک کننده نیز باید گفت که این مورد وابسته به فاکتور هایی همچون مدت زمان مورد نیاز جهت تعمیر و همچنین مهارت کلی تیم مربوطه دارد. در این راستا، مجموعه توانار خدمات خود در این زمینه را با کمترین قیمت ممکن در اختیار شما قرار داده است.

نحوه تعمیرات برج خنک کننده چیلر تراکمی

تعمیر یا سرویس برج خنک کننده چیلرهای تراکمی دارای مراحل مختص به خود است. در اولین گام باید به سراغ انتخاب یک تیم کاملاً مجرب و معتبر در این زمینه بروید. پس از این موضوع، تیم مربوطه نسبت به بازدید و بررسی کامل از برج خنک‌ کننده اقدام می‌ کند. در همین مرحله کلیه مشکلات مربوط به عملکرد دستگاه مشخص می‌ شود.

پس از مشخص شدن مشکلات دستگاه، نوبت به عیب‌ یابی و انجام تعمیرات یا سرویس برج خنک کننده می‌ رسد. در واقع، متخصصان تلاش می‌ کنند تا بفهمند که هر یک از مشکلات به چه دلیل رخ داده‌ اند. چنانچه دلایل مربوط به اختلال در عملکرد دستگاه مشخص شد، نوبت به استفاده از ابزار های ویژه‌ ای می‌ رسد که برای رفع آن‌ ها کاربرد دارند.

این مرحله از تعمیر و سرویس برج خنک کننده می‌ تواند زمان‌ بر باشد. فراموش نکنید که این برج‌ ها دستگاه‌ هایی پیچیده هستند و حتی تعمیر کردن قطعات نسبتاً ساده آن‌ ها امری تخصصی به حساب می‌ آید. اگر قصد دارید به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنید، به تعمیر کاران فرصت دهید و بگذارید تا روند تعمیرات را سر فرصت پیگیری کنند. در این صورت می‌ توان امید داشت که برج خنک‌ کننده هرچه زودتر به عملکرد اصلی خود باز گردد.

نحوه تعمیرات برج خنک کننده

سخن پایانی

برج‌ های خنک‌ کننده یا کولینگ تاورها قلب تپنده سیستم‌ های تهویه مطبوع در محیط‌ های صنعتی مهمی همچون پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ های مخصوص تولید انرژی و بسیاری از موارد مشابه هستند. این برج‌ ها دارای مدل‌ ها مختلفی هستند و بدون وجود آن‌ ها نمی‌ توان انتظار عملکرد صحیح تهویه مطبوع را داشت.

سرویس برج خنک کننده دارای مزایای گوناگونی همچون بهبود راندمان و همچنین افزایش عمر مفید دستگاه مربوطه است. این نوع سرویس در بازه‌ های زمانی مختلفی همچون سالانه و یا ماهانه صورت می‌ گیرد. در صورت نیاز به این خدمات می‌ توانید در اسرع وقت با کارشناسان توانار تماس بگیرید تا کلیه اطلاعات ضروری در این زمینه را به شما ارائه دهند. مجموعه توانار بهترین انتخاب برای شما در این زمینه است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =