اسیدشویی موتورخانه

اسید شویی موتورخانه و یا شستشوی کویل یکی از مهمترین اقداماتی است که باید در زمان سرویس موتورخانه انجام دهید. چرا که کویل موتورخانه از تجهیزات ساختمانی پرکاربرد بوده و می‌تواند آب گرم مصرفی مورد نیاز شما را تامین کند. همان‌ طور که می‌دانید در سیستم‌ های گرمایشی، موضوع انتقال حرارت اهمیت بسیار زیادی دارد.

در برخی از مواقع دمای سیستم گرمایشی مد نظر شما از 60 درجه نیز فراتر می‌رود. با این وجود دمای آب گرم مصرفی، سرد است. علت اصلی این رویداد را می‌توان در رسوب گیری مبدل حرارتی سیستم‌ های گرمایشی خلاصه کرد. اسید شویی موتورخانه اقدام بسیار مهمی در تعمیر موتورخانه است که به از بین رفتن این رسوبات کمک می‌کند.

در حال حاضر عملیات شستشوی کویل موتورخانه با اسید، توسط شرکت‌ها و مجموعه‌های متخصص انجام شده و باید این عملیات را به صورت دوره‌ای و مرتب صورت دهید. طی فرایند شستشوی کویل موتورخانه از مواد شیمیایی خاصی استفاده می‌کنند و با کمک آن‌ها پوسته‌ها و مواد زائد جمع شده بر روی مبدل حرارتی را به راحتی پاک و تمیز می‌نمایند.

در این مقاله به ارائه مطالبی در زمینه شستشوی کویل و اسید شویی موتورخانه خواهیم پرداخت و مزایا و اهمیت انجام این کار، مهمترین دلایل، زمان مناسب و … را مرور و بررسی خواهیم کرد. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما همراه باشید.

خدمات ما
اگر به خدمات اسید شویی موتورخانه نیاز دارید، تماس بگیرید

علت تشکیل رسوب در کویل موتورخانه

همان‌طور که می‌دانید آب شهری وارد شده به منبع کویل‌ دار، ذرات محلولی دارد. برخی از این ذرات به شکل‌گیری رسوب منجر می‌گردند. از سوی دیگر می‌توان دلیل اصلی شکل‌ گیری رسوبات در کویل موتورخانه را سختی آب دانست. آب شهری درون خود یون کلسیم و منیزیم دارد که به شکل بی‌کربنات محلول در آن موجودند.

به این نکته نیز دقت داشته باشید که هرچه اختلاف دمای آب سرد ورودی و آب درون کویل بیشتر باشد شاهد شکل‌گیری رسوبات بیشتری در این تجهیزات خواهیم بود. در این شرایط اگر میزان سختی آب اندازه‌گیری شود و یا به بررسی رسوبات آن اقدام گردد این موانع به موقع قابل برطرف شدن خواهند بود.

علت تشکیل رسوب در کویل

به طور کلی وجود املاحی از قبیل کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، کک نفتی، مواد شیمیایی و.... به گرفتگی‌ های لوله آب و تجمیع رسوبات در موتورخانه کمک می‌کنند. این مواد در لوله‌های آب گرم، بیشتر جمع خواهند شد. اما نه به صورت یک باره و در مدت زمان‌های کوتاه. در حقیقت مدت زمان بیشتری لازم است تا این رسوبات به میزان زیاد تجمع یافته و کیفیت دما و فشار آب را تحت تاثیر خود قرار دهند.

منبع کویل از یک مخزن تشکیل شده و یک کویل نیز دارد. پس آب سرد می‌تواند با قرار گرفتن در مجاورت آب گرم و به صورت غیر مستقیم گرم شود. مخزن این تجهیزات در مدت زمان‌های طولانی سالم باقی می‌مانند و یا کویل‌های مسی نیازی به تعویض و تعمیر چندانی ندارند. به همین دلیل کمتر به تعویض و یا تعمیر منبع موتورخانه نیاز پیدا خواهید کرد و به جای آن باید بیشتر به اسید شویی و شستشوی کویل موتورخانه اقدام نمایید.

مزایا و اهمیت شستشوی کویل موتورخانه

اسید شویی موتورخانه و کویل باعث می‌شود تا بازدهی سیستم و کارایی تجهیزات گرمایشی ساختمان شما افزایش بیشتری پیدا کند. چراکه از طریق این فرایند  می‌توان به ساده‌ترین شکل ممکن رسوبات داخل کویل را از بین برد. در صورتی که در موقع مناسب به شست و شوی کویل و اسید شویی موتورخانه اقدام نکنید رسوبات در آن تجمع کرده و به خرابی این تجهیزات منجر می‌گردند.

تجمع رسوبات در این بخش‌ها باعث می‌شود تا میزان انتقال و تبادل حرارت میان محیط و سیستم کمتر شده و یا میزان مصرف سوخت با افزایش روبرو شود. این آسیب‌ها نیز نقش قابل توجهی در کاهش راندمان کاری سیستم گرمایشی شما خواهند داشت.

در حقیقت اسید شویی موتورخانه به منظور عدم استهلاک سیستم شما ضرورت اساسی داشته و یکی از مهم‌ترین مزایای این کار پیشگیری از خراب شدن این تجهیزات است. چراکه در مواقعی که آب موجود در منبع کویل‌ دار گرم نمی‌شود، مشعل نیاز به کار کردن در مدت زمان بیشتری خواهد داشت تا آب را گرم کند. در این صورت مشعل زودتر از موعد خراب شده و نیاز به خدمات تعمیر مشعل موتورخانه پیدا می شود. 

مزایا و اهمیت اسیدشویی موتورخانه

به همین دلیل در این شرایط اجزای موجود در ساختار موتورخانه از استراحت کمتری بهره‌مند شده و ساعات خاموشی کمتری خواهند داشت. این عامل نیز به استهلاک سیستم منجر شده و عمر تجهیزات گرمایشی شما را کاهش می‌دهد.  

با اجرای عملیات شستشوی کویل و اسید شویی موتورخانه دیگر نیازی نیست دستگاه را از جای خود خارج نمایید و یا قطعات و اجزای تشکیل دهنده آن را از یکدیگر جدا سازید. پس تنها کافی است وسیله مد نظر را خاموش نموده و فرایند اسید شویی را به سرانجام برسانید.

یکی دیگر از مهمترین مزایای اسید شویی و شستشوی کویل موتورخانه اجرای بسیار آسان این فرایند است. این اقدامات را می‌توانید با صرف کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید. برای اجرای این عملیات نیازی به پرداخت هزینه‌های گزاف نیز نخواهید داشت.

اگر فرایند اسید شویی موتورخانه در موقع مناسب خود انجام نشود نیاز به تعمیر و یا تعویض منبع کویل خواهید داشت که هزینه‌های شما را به چند برابر افزایش داده و با مشکلاتی در زمینه تامین آب گرم نیز مواجه خواهید شد.

چه زمانی موتورخانه به اسید شویی نیاز دارد؟

با توجه به اهمیت و ضرورت و مزایای اسید شویی موتورخانه بسیاری از افراد به دنبال پاسخ به این پرسش اساسی هستند که چه زمانی باید برای اسید شویی موتورخانه و شستشوی کویل اقدام کنند تا بهترین نتیجه را به دست آورند. بهترین زمانی که می‌توانید برای این عملیات در نظر بگیرید فواصل یکسان است که آن هم بر اساس تجربه و تخصص افراد کارشناس و خبره این کار تعیین و مشخص می‌گردد.

بیشتر صاحب نظران بر این باورند که این اقدامات را باید طی دوره‌های زمانی یک ساله تا دو ساله صورت دهید. با این حال برای تعیین زمان مناسب برای این اقدامات باید چند عامل دیگر را هم در نظر داشته باشید که یکی از مهمترین این عوامل میزان سختی آب منطقه محل سکونت شما و مقدار نمک و شوری آن است. هرچه سختی آب بالاتر بوده و یا نمک بیشتری در آن وجود داشته باشد، این دوره و فواصل زمانی را باید کمتر تعیین کنید و بالعکس.

از سوی دیگر باید به میزان مصرف آب گرم خود نیز توجه داشته باشید و بر اساس آن بهترین زمان برای اسید شویی موتورخانه را تعیین کنید.

چه زمانی موتورخانه نیاز به اسیدشویی دارد؟

هر چقدر مقدار بیشتری از آب طی چند روز مصرف شود رسوب بیشتری هم به منبع انتقال پیدا خواهد کرد. در این شرایط نیز باید زودتر به اسید شویی موتورخانه اقدام کنید. دمای تنظیم شده موتورخانه نیز در جریان رسوب گذاری سیستم اثرگذار است.

هر چه این دما در موتورخانه و دیگ‌ها بالاتر باشد آب هم داغ‌تر شده و میزان رسوب گذاری هم به تبع آن افزایش پیدا خواهد کرد. پس بهتر است دمای تنظیمی موتورخانه را بهینه و مناسب انتخاب کنید. در این صورت روند رسوب گذاری را نیز تحت کنترل خود در خواهید آورد.

در حالت معمول کوتاه‌ترین فاصله زمانی برای اجرای این عملیات یک دوره ۶ ماهه است. چراکه امکان دارد در مدت زمان‌های طولانی‌تر وجود رسوبات در داخل کویل به مرور زمان به خوردگی و ساییدگی بخش‌های مختلف منجر گردد.

به طور کلی، در هر شرایطی که احساس کردید منبع کویل موتورخانه شما در تولید آب گرم مانند سابق عمل نمی‌کند و یا از قدرت کافی در این فرایند برخوردار نیست می‌توانید به اسید شویی موتورخانه دست بزنید. چراکه این اتفاق نشان دهنده جمع شدن رسوبات داخل کویل‌ها است.

اگر آب مصرفی در ابتدا گرم بوده اما پس از مدت زمانی کوتاه ولرم و یا سرد می‌گردد، نیاز به اسید شویی منبع کویل دار دارید. علامت دیگری که نشان می‌دهد زمان اسید شویی موتورخانه فرا رسیده موقعیتی است که آب گرم بیشتر مصرف می‌شود اما داغ نیست.

در زمان‌هایی هم که دمای موتورخانه بالا است اما دمای آب منبع کویل پایین است باید به اسید شویی موتورخانه دست بزنید. سایر این شرایط عبارتند از: مواقعی که مشعل موتورخانه به صورت مداوم مشغول به کار است و یا مدت زمان زیادی از آخرین دوره سرویس و اسید شویی منبع کویل‌ دار می‌گذرد. 

اسید مناسب شستشوی منبع کویل‌ دار موتورخانه

در حال حاضر اسید مناسب شستشوی منبع کویل دار موتورخانه را از میان محصولات دارای ( اینهی بیتور) انتخاب می‌کنند که به طور ویژه برای شستشوی مس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر از این نوع اسید برای شستشوی کویل موتورخانه کمک بگیرید خوردگی مس را نیز کاهش خواهید داد. اما به این نکته هم دقت داشته باشید که با استفاده از این نوع اسید هم به طور کامل مانع خوردگی نخواهید شد.

اسید مناسب منبع کویل دار

مراحل اصولی اسید شویی موتورخانه

اسید شویی و فرایند شستشوی کویل موتورخانه باید با دقت کافی انجام شود تا تجهیزات شما آسیب ندیده و از سوی دیگر به هدف و نتیجه مد نظر خود دست پیدا کنید. حواستان باشد که این کار را گام به گام انجام دهید.

در ابتدا باید اسید دارای اینهی بیتور را به آب اضافه کنید. دقت داشته باشید که این محلول را باید کم کم به آب اضافه کرده و سپس منبع کویل‌ دار را به آرامی با آن شستشو دهید. از فرو کردن یک باره و ناگهانی کویل در محلول اسیدی پیشگیری به عمل آورید. چرا که چنین اقداماتی به سوراخ شدن کویل منجر شده و یا مناطق نازک آن را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

مراحل اسیدشویی موتورخانه

پس از طی شدن فرایند اسید شویی نیز باید کویل‌ها را با استفاده از مواد خنثی کننده آبکشی کنید تا آثار اسید بر روی بخش‌های مختلف آن‌ها از بین برود. اگر پس از اتمام اسید شویی، فرایند آبکشی و یا فلشینگ را انجام ندهید مسیرها از مواد اسیدی، شیمیایی و خورنده پاک نخواهند شد و تجهیزات موتورخانه با آسیب‌های جدی مواجه می‌گردند.

قیمت اسید شویی موتورخانه

برای افرادی که تمایل دارند از خدمات خاص و یا محصولات ویژه‌ای استفاده کنند در نظر گرفتن قیمت و هزینه خرید محصول و یا دریافت خدمت اهمیت بسیار زیادی دارد. اسید شویی موتورخانه و کویل‌ها نیز از همین قاعده پیروی می‌کند.

در واقع برای متقاضیان این خدمات توجه به قیمت اسید شویی منبع کویل‌ دار موضوع بسیار مهمی است. لازم است به این نکته دقت داشته باشید که قیمت و یا هزینه اسید شویی منبع کویل‌ دار یک نرخ ثابت نبوده و تحت تاثیر چند عامل و یا فاکتور مهم قرار می‌گیرد. از مهمترین این عوامل می‌توان به ظرفیت منبع کویل‌ دار و ابعاد و اندازه‌های آن اشاره کرد.

قیمت اسید شویی موتورخانه

هر چقدر این ظرفیت بالاتر باشد به طور حتم قیمت و هزینه اسید شویی آن هم بیشتر خواهد شد. ابعاد و فضای داخلی موتورخانه و تعداد اتصالات آن نیز قیمت اسید شویی موتورخانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و میزان رسوبات ایجاد شده در این بخش نیز بر میزان هزینه اسید شویی منبع کویل ‌ دار اثرگذار خواهد بود.

قیمت مواد مصرفی که برای اسید شویی از آن‌ها استفاده می‌شود، وسایل و تجهیزات به کار رفته در این فرایند و... نیز در این زمینه اثرگذارند. با این حال و به طور کلی می‌توان گفت هزینه اسید شویی منبع کویل‌ دار با توجه به مزایای منحصر به فردی که برای شما ایجاد می‌کند، کاملاً مناسب و مقرون به صرفه به نظر می‌رسد.

جلوگیری از رسوب‌ گیری مجدد کویل موتورخانه

برخی از افراد تمایل دارند پس از اسید شویی و شستشوی کویل موتورخانه از رسوب‌ گیری مجدد آن جلوگیری به عمل آورند تا در اتلاف هزینه و انرژی صرفه‌جویی کنند. به طور کلی می‌توان جلوگیری از رسوب گیری مجدد کویل موتورخانه را اقدامی غیر ممکن محسوب کرد. اتفاقی که در هر شرایطی روی می‌دهد و شاید شما نتوانید به طور کامل از وقوع آن پیشگیری به عمل آورید.

با این حال راهکارهایی وجود دارند که می‌توانید با کمک آن‌ها از شدت رسوبات کم کرده و یا تجمع رسوبات را به تاخیر بیندازید. طبق دیدگاه صاحب نظران این حوزه یکی از مهمترین این راهکارها پایین آوردن دمای آب کویل و موتورخانه به ویژه در فصول گرم مانند تابستان است.

جلوگیری از رسوب مجدد

اگر از بخار کویل استفاده می‌کنید باید فشار بخار را کم کنید تا رسوبات کمتری در آن شکل بگیرد. از سوی دیگر سعی داشته باشید خط برگشت آب گرم مصرفی را نیز نصب کرده و مورد بهره‌برداری قرار دهید و یا از سیستم‌های گیرنده سختی آب در محل ورودی آن استفاده کنید.

در حال حاضر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات سرویس موتورخانه، خدمات اسید شویی و شستشوی کویل را نیز انجام می‌دهند. پس بهتر است برای انجام این اقدامات از مجموعه‌های معتبر دارای تیم‌های متخصص و زبده کمک بگیرید تا فرایند اسید شویی موتورخانه را با کیفیت بالا و کارایی مناسب انجام دهند.

هر چقدر این کار با کیفیت بالاتری انجام شود در فواصل زمانی بیشتری به اسید شویی موتورخانه و فرایند شستشوی کویل نیاز خواهید داشت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =