خدمات سرویس و نگهداری
تاسیسات موتورخانه

 • سرویس موتورخانه به صورت سالیانه و دوره ای 
 • چک لیست نگهداری
 • عقد قرارداد سرویس و نگهداری
 • ضمانت خدمات تا 12 ماه
درخواست بازدید از موتورخانه

  چرا موتورخانه به سرویس و نگهداری نیاز دارد؟

  نخستین پرسش مهمی که باید به آن پاسخ دهیم، در مورد ضرورت نگهداری و سرویس موتورخانه است. به‌طورکلی می‌توان بیان کرد موتورخانه‌ها نیز، مانند محصولات صنعتی از آسیب و خطا مصون نیستند و احتمالا روزی به خدمات تعمیر موتورخانه و سرویس و نگهداری آن، نیاز پیدا خواهد کرد. اگرچه برای ساخت آن‌ها از جدیدترین تکنولوژی‌های روز بهره گرفته می‌شود، اما به‌منظور تداوم فعالیت آن‌ها باید به بحث سرویس و نگهداری چنین سیستم‌هایی نیز دقت کنید. این امر هیچ‌گونه استثنا خاصی نیز ندارد.

  مهم نیست که سیستم موتورخانه مدنظر در چه مکانی و به چه منظور خاصی قرار گرفته است؛ زیرا در هر صورت باید نسبت به نگهداری تأسیسات موتورخانه توجه داشته باشیم. بسیاری از کاربران تصور می‌کنند مهم‌ترین بخش مربوط به بهره‌گیری از چنین تأسیسات مهمی، قسمت نصب موتورخانه محسوب می‌شود. اگرچه راه‌اندازی موتورخانه نیز فاقد اهمیت نیست؛ اما هیچ‌چیزی نمی‌تواند جای ضرورت سرویس و نگهداری را پر کند.

  این نوع سرویس و نگهداری اگر به شکل مداوم و در بازه‌ های زمانی مشخص انجام شود، در طولانی‌ مدت موجب می‌شود احتمال خرابی سیستم شما نیز کاهش پیدا کند. در واقع در این سرویس‌ها مشکلات در اسرع‌ وقت حل می‌شوند و به همین دلیل شانس خراب شدن قطعات مختلف موتورخانه به شکل تصاعدی کمتر خواهد شد؛ پس امروزه این امر به یک موضوع حیاتی مبدل گشته است. البته باید به این نکته اشاره کنیم چنین خدمات خاصی تنها زمانی قابل‌ اتکا هستند که از تیم‌های برجسته‌ای جهت سرویس و نگهداری انواع موتورخانه کمک گرفته شود.

  نگهداری از تاسیسات موتورخانه

  ارائه خدمات سرویس موتورخانه توسط شرکت ما

  به‌طورکلی می‌توان بیان کرد خدمات کلی مربوط به سرویس و نگهداری موتورخانه وابستگی بسیار زیادی به نوع سیستم مدنظر دارد. به طبع ممکن است موتورخانه خاصی که از آن صبحت می‌کنید تفاوت‌های شایانی با سایر موتورخانه‌ها داشته باشد. این نقاط تمایز کلی روی خدمات ارائه شده تأثیر می‌گذارند که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. بررسی موارد مذکور شاید در نگاه اول امری ساده به نظر برسد، اما باید توجه داشته باشید اعم مشکلات موجود در موتورخانه‌ها به دلیل مشکل در کارکرد صحیح همین بخش‌ها به وجود می‌آیند.

  با سرویس و نگهداری موتورخانه و بهره‌گیری از خدمات مزبور، می‌توانید خیال راحتی از بابت جلوگیری از خراب شدن بخش‌های مختلف چنین سیستم‌هایی داشته باشید. یک سرویس‌کار موتورخانه با تجربه که تخصص بالایی در حوزه خود داشته باشد قطعاً با کلیه موارد فوق آشنایی دارد و می‌تواند در یک بازه زمانی مشخص نسبت به بررسی آن‌ها اقدام کند؛ بنابراین اگر از جمله افرادی هستید که قصد دارید روند بررسی کلی موتورخانه شما به بهترین شکل ممکن پیش برود، تنها باید به سراغ متخصصان این موضوع بروید تا بتوانید از بابت رفع مشکلات خود مطمئن شوید. 

  8 مرحله سرویس و نگهداری موتورخانه

  وقتی صحبت از سرویس موتورخانه می‌شود، قطعاً باید هر یک از مراحل مربوط به این امر نیز مورد بررسی قرار گیرند. شناخت این مراحل نیز به شما یک درک کلی از روند بازدیدهای تخصصی از موتورخانه را ارائه می‌دهد. شایان‌ ذکر است مراحل مدنظر در این زمینه ممکن است به ترتیب خاصی اجرا نشوند و هر سرویس کار موتورخانه باتوجه‌ به نیاز خود آن‌ها را در اولویت‌ بندی‌ های گوناگون به اجرا در ‌آورد.

  در اولین گام از سرویس و نگهداری تاسیسات ساختمان از جمله موتورخانه، پیکربندی کلی سیستم مدنظر مورد بررسی قرار می‌گیرد. این امر شامل مقایسه بخش‌های مختلف، لیست کردن نام قطعات به کار برده شده در سیستم مربوطه و مواردی از این‌ قبیل می‌شود.

  همه موتورخانه‌ها دارای شناسنامه فنی خاص خود هستند. در زمان انجام سرویس و نگهداری موتورخانه به‌صورت مداوم به این شناسنامه مراجعه می‌شود تا سرویس کار بتواند تعیین کند چه بخش خاصی در چه زمانی مورد بازدید و بررسی قرار گرفته است. این موضوع به‌خصوص در زمان انجام بازدیدهای سالانه اهمیت اصلی خود را به طور کامل نشان می‌دهد.

  گام دیگری که در زمان سرویس کردن موتورخانه به آن توجه می‌شود، بررسی میزان توان خروجی است. در واقع پیش از بررسی قطعات گوناگون، سرویس کار با بهره‌گیری از دستگاه‌های آنالیز کننده نسبت به بررسی میزان توان خروجی اقدام می‌کند. داشتن این آمار مهم برای مقایسه میزان مفید بودن بحث سرویس از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع تنها زمانی می‌توانیم بگوییم سیستم به شکل کامل سرویس شده است که میزان توان خروجی از سیستم با توان عملی آن یکسان باشد.

  در این مرحله از سرویس و نگهداری موتورخانه، نوبت به بررسی قطعات گوناگون سیستم همچون مشعل، دیگ، لوله‌ها و… می‌رسد. این مرحله اهمیت حیاتی دارد؛ زیرا پس از پایان آن باید به‌صورت مستقیم نسبت به تنظیم کلیه قطعات مذبور اقدام کنیم. بررسی قطعات مختلف موجود در موتورخانه نیازمند بهره‌گیری از ابزارهای خاصی است که توضیح آن‌ها در این متن نمی‌گنجد.

  جهت انجام سرویس موتورخانه شوفاژ به یک چک لیست کامل از مشکلات مربوطه نیاز خواهیم داشت. این مشکلات یا از طریق کاربران به سرویس کار ارائه می‌شوند و یا سرویس کار خود با بررسی بخش‌های گوناگون سیستم به آن‌ها پی می‌برد.

  حال که با مشکلات مربوط به قطعات گوناگون موتورخانه آشنا شدیم، نوبت به تعمیر کردن آن‌ها می‌رسد. این تعمیر باید به شکل حرفه‌ای و به‌ دور از هرگونه عجله‌ای صورت گیرد؛ زیرا می‌توان آن را مهم‌ترین بخش از سرویس و نگهداری موتورخانه دانست. هرچه تبحر سرویس‌کاران استخدام شده بیشتر باشد، این نوع تعمیرات به شکلی مناسب‌تر و در مدت‌زمان کوتاه‌تری به پایان می‌رسند. در برخی از موارد نیز چاره‌ای به جز تعویض کامل قطعات وجود ندارد.

  در این مرحله کل روند سرویس و نگهداری موتورخانه به پایان می‌رسد. تیم سرویس‌کار وظیفه دارد تا یک گزارش کامل را در این زمینه به کارفرما ارائه دهد. در این بخش معمولاً هزینه مربوطه نیز به اطلاع کارفرما می‌رسد تا وی بتواند هزینه‌های مدنظر را پرداخت کند. سرویس کردن و نگهداری موتورخانه در تهران هزینه‌های خاص خود را دارد.

  پس از طی مراحل مختلف، در این مرحله تمامی دستگاه ها و تجهیزات آماده به کار است و تمامی اطلاعات آنها را در اختیار داریم. اکنون ما با برنامه ریزی سرویس های دوره ای و نگهداری پیشگیرانه اقدام می کنیم که شامل برنامه Pm & Em است.

  نکته مهم

  نکات سرویس و نگهداری موتورخانه

  سرویس و نگهداری موتورخانه دارای نکات مختلفی است که هر یک از آن‌ها می‌توانند روی نتیجه نهایی حاصل از این امر تأثیر بگذارند. یکی از نکات مهم در این زمینه بهره‌گیری از تیم‌های مناسب و تخصصی برای انجام سرویس و نگهداری است. اگر خاطرتان باشد گفتیم که دریافت نتیجه صحیح از چنین سرویس‌هایی منوط به بهره‌گیری از تیم‌های مجرب و بسیار خبره در حوزه نگهداری و سرویس موتورخانه خواهد بود.

  عدم توجه به همین نکته مهم منجر به استخدام تیم‌هایی می‌شود که نه‌تنها موتورخانه شما را سرویس نمی‌کنند، بلکه مشکلات بیشتری برایتان به بار می‌آورند. به‌طورکلی توصیه می‌شود روند انجام سرویس و نگهداری سیستم‌های موتورخانه توسط افرادی صورت بگیرد که در وهله اول چنین سیستم‌هایی را برای شما نصب کرده‌اند. در این شرایط به دلیل آشنایی کامل تیم مربوطه با نحوه نصب موتورخانه و کلیه موارد مربوط به آن، می‌توان انتظار داشت که روند سرویس و نگهداری نیز با سرعت مناسبی پیش برود.

  مورد دیگری که باید به‌عنوان یک نکته مهم در زمینه سرویس و نگهداری موتورخانه از آن یاد کنیم، عدم فراموش کردن چنین خدماتی است. برخی از کاربران عزیز تصور می‌کنند با عدم بهره‌گیری از سرویس‌های مذکور به‌نوعی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی خواهند کرد؛ اما این تصور یک اشتباه محض به شمار می‌آید. تنها کافی است این سرویس‌های مهم را یک بار از یاد ببرید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن شاهد عدم عملکرد صحیح موتورخانه خود باشید و مجبور شوید هزینه‌های گزافی جهت حل مشکلات مربوطه پرداخت کنید.

  image
  image
  image
  همه چیز درباره موتورخانه

  صفر تا 100 موتورخانه

  سرویس دوره ای

  زمان مناسب سرویس موتورخانه

  بسیاری از کاربران عزیز در مورد زمان مناسب برای انجام سرویس و نگهداری موتورخانه پرسش‌ های مختلفی را مطرح می‌کنند. عمده موضوع این پرسش‌ها به تعیین بهترین زمان ممکن جهت بهره‌گیری از چنین خدماتی بازمی‌گردد. اگر چه پاسخ به این پرسش چندان ساده نیست؛ اما می‌ توان گفت زمان مناسب جهت انجام سرویس موتورخانه به شکل سالانه ( یکبار در سال ) یا فصلی ( دوبار در سال ابتدای فصل گرمایش و ابتدای فصل سرمایش ) است. تفاوتی ندارد میزان ظرفیت و توان خروجی کلی موتورخانه مدنظر شما به چه شکل است؛ زیرا در هر صورت باید به فکر سرویس آن باشید.

  این سرویس های دوره ای می‌تواند در ماه‌ های مختلفی صورت بگیرد و لزومی ندارد که تنها یک ماه خاص از سال را جهت انجام انتخاب کنید. امروزه بسیاری از سرویس‌ کاران فعال در این حوزه، خدمات خود را به همین شکل ارائه می‌دهند؛ زیرا می‌دانند که چنین بازه زمانی ویژه‌ای بهترین نتیجه را برای کاربران به همراه خواهد داشت. سرویس به شکل سالانه حتی منجر به کاهش هزینه‌ های مربوط به خدمات مذکور نیز می‌شود؛ زیرا در هر سال تنها یکبار باید هزینه چنین خدماتی را پرداخت کنید که خود یک نقطه مثبت است.

  البته در بعضی از موارد سرویس و نگهداری موتورخانه باید در بازه‌ های زمانی کوتاه‌ تری انجام گیرد. دلیل اصلی این امر را می‌توان به مواردی همچون حساسیت بسیار بالای قطعات سیستم موتورخانه و یا احتمال خرابی بالای آن‌ها به دلیل فشار بیش از حد دانست. این نوع سرویس نیز باید با دقت بالایی صورت بگیرد تا بدون وارد شدن آسیب به سیستم بتوان از آن به طور کامل بهره برد.

  اما در بهترین حالت پیشنهاد ما این است که با سرویس کار موتورخانه خود یا شرکتی که با آن کار می کنید، قرار داد نگهداری از موتورخانه ببنید. در این صورت فرد سرویس کار یا شرکت خدمات موتورخانه، موظف است ماهی یکی الی 3 بار بنا به نوع قرار داد بسته شده، از موتورخانه شما بازدید کرده و از صحت عملکرد موتورخانه، شما را با خبر کند. 

  نگهداری استاندارد

  نگهداری اصولی از موتورخانه

  پس از انجام سرویس، نوبت به بررسی نکات مربوط به نگهداری از موتورخانه می‌رسد. باید بگوییم سرویس و نگهداری موتورخانه دو تکه جدا نشدنی از یکدیگر هستند و هر کدام از آن‌ها اهمیت بسیار بالایی دارد. عدم دقت به هر یک از این موارد منجر به عدم تکمیل قطعات کلی پازل مربوط به کارکرد صحیح موتورخانه می‌شود و ضرر های جبران‌ ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. از جمله مهم‌ ترین فاکتور های مربوط به نگهداری اصولی از موتورخانه می‌توان به بهره‌گیری از سیستم‌ های هوشمند برای کلیه اخطار های رخ‌داده اشاره کنیم.

  این دستگاه‌ها می‌توانند به کنترل مواردی همچون تنظیم آب گرم نیز بپردازند که در زمینه نگهداری از موتورخانه اهمیت بالایی دارد. گزینه دیگر عدم وارد کردن فشار بیش از حد به سیستم موتورخانه است. هر موتورخانه خاصی ظرفیت مختص به خود را دارد؛ به همین دلیل باید تا جایی که می‌توان نسبت به جلوگیری از ایجاد فشار بیش از حالت عادی به موتورخانه جلوگیری کرد. جهت انجام این کار می‌توان مواردی همچون بهره‌گیری از پنجره‌های دوجداره، استفاده از لباس گرم‌ و... را نام برد.  

  سرویس و نگهداری موتورخانه به شکل اصولی مستلزم پاک‌ سازی محل استقرار این سیستم‌ها است. این پاک‌ سازی باید با مواد ویژه و بدون وارد کردن آسیب‌های فیزیکی به مواردی همچون مشعل‌ها و یا شیرهای موتورخانه صورت بگیرد؛ بنابراین در زمینه نگهداری اصولی از موتورخانه نیز باید تمام تلاش خود را به کار ببریم تا بتوانیم حتی پس از سرویس دوره‌ای نیز از کارکرد بی‌نظیر چنین سیستم‌هایی استفاده کنیم. سرویس و نگهداری موتورخانه امری مهم و غیر قابل‌ چشم‌ پوشی است.  

  تجهیزات

  سرویس تجهیزات موتورخانه

  سرویس مشعل موتورخانه

  مشعل به‌طورقطع از مهم‌ترین قطعات موجود در یک موتورخانه به شمار می‌آید که وظیفه ایجاد حرارت به شکل شعله را بر عهده دارد. وجود ایراد در مشعل و عدم کارکرد صحیح آن به شکل مناسب منجر به ازکارافتادن بخش بویلر موتورخانه می‌شود و این نیز به معنای تکمیل‌نشدن سایر فرایندهای موجود در سیستم مدنظر است؛ به همین دلیل در همان مراحل اولیه مربوط به سرویس و نگهداری موتورخانه به این بخش مراجعه می‌کنیم و آن را مورد بررسی خاص خود قرار می‌دهیم.

  هرچه قدر مشعل به شکل بهینه‌تری عمل کند، میزان مصرف سوخت کلی موتورخانه به شکل مناسب‌تری کاهش پیدا می‌کند. این بهینه‌سازی تنها به یک شرط قابل‌دستیابی بوده و آن سرویس و نگهداری به شکل سالانه است. باید به این نکته اشاره کنیم عدم بازدید و بررسی مشعل در بسیاری از موارد منجر به خراب شدن آن و پرداخت هزینه‌های بسیار سنگین جهت تعویض این قطعه مهم خواهد شد.

  به‌منظور بررسی مشعل در زمان سرویس و نگهداری موتورخانه از دستگاه‌های گوناگونی کمک گرفته می‌شود که از بین آن‌ها می‌توانیم به مواردی همچون آوومتر و مشعل سوز اشاره کنیم. متخصصان این امر، مشعل موتورخانه را در شرایط مختلفی بررسی می‌کنند تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل شود.

  سرویس پمپ موتورخانه

  یکی دیگر از مهم‌ترین بخش‌هایی که در زمان انجام سرویس و نگهداری موتورخانه به آن توجه می‌شود، پمپ موتورخانه است. سرویس پمپ موتورخانه نیز باید به شکل دقیقی صورت بگیرد؛ زیرا عملکرد صحیح این بخش در عملکرد کلی موتورخانه مؤثر است. پمپ‌هایی که در موتورخانه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولاً از نظر ساختار متفاوت هستند و طراحی مختص به خود را دارند. همین تمایز بررسی و تعمیر کردن آن‌ها را به یک امر کاملاً ویژه و حرفه‌ای تبدیل می‌کند.

  تنها متخصصانی که با پمپ‌های گوناگون آشنایی کاملی داشته باشند می‌توانند دست به سرویس پمپ موجود در موتورخانه شما بزنند. پمپ موتورخانه وظیفه دارد تا سیالات مربوطه را در لوله‌های مختلف موجود در سیستم به گردش در بیاورد. پمپ‌های موتورخانه حتی از نظر ظرفیت نیز با همدیگر تفاوت دارند.

  متأسفانه دیده شده است که برخی از افراد به شکل شخصی اقدام به تعویض کوپلینگ پمپ‌ها می‌کنند. این مورد به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود؛ زیرا تنها یک اشتباه حساس می‌تواند کل سیستم لوله‌کشی موتورخانه را مسدود کند؛ به همین دلیل در زمان انجام سرویس و نگهداری موتورخانه، تعویض و یا تعمیر پمپ نیز باید به متخصصان مربوطه سپرده شود. این امر در همه شرایط صدق می‌کند و نمی‌توان از آن صرف‌نظر کرد. 

  سرویس منبع موتورخانه

  منبع موتورخانه همان بخشی به شمار می‌آید که از آن به‌منظور ذخیره کردن و به‌طورکلی تأمین آب موردنیاز در این سیستم‌ها بهره می‌بریم. منبع موتورخانه نیز مانند سایر قطعاتی که به آن‌ها اشاره کردیم از اهمیت بالایی برخوردار است و باید در زمان سرویس به آن توجه کاملی داشته باشیم. منبع‌ها در اندازه‌ها و ظرفیت‌های گوناگونی به کار می‌روند.

  خبر خوبی که در این زمینه باید به آن اشاره کنیم، عدم خراب شدن اکثر منبع‌ها محسوب می‌شود. در واقع امروزه منبع‌های موتورخانه‌ها به شکلی ساخته می‌شوند که مقاومت بالایی داشته باشند و همین امر منجر به کاهش کلی خرابی چنین قطعاتی شده است. به‌عنوان‌مثال، در سال‌های گذشته از منابع فلزی نامناسبی استفاده می‌شد که به‌مرورزمان دچار مشکلات خاصی همچون زنگ‌زدگی می‌شدند.

  امروزه در اکثر موتورخانه‌ها (به‌خصوص موتورخانه‌های مربوط به منازل مسکونی) از منابع گالوانیزه و پلیمری بهره گرفته می‌شود. این منابع، روند سرویس و نگهداری موتورخانه را به شکل بسیار مناسبی تسریع می‌کنند که خود یک ویژگی مثبت به شمار می‌آید. درهرصورت بازدید سالانه از منبع نیز جزو مراحل مربوط به این امور است و باید به آن دقت داشت تا از ایجاد مشکلات آتی برای منبع مدنظر جلوگیری کرد. 

  سرویس دیگ موتورخانه

  در زمان انجام سرویس و نگهداری موتورخانه، دیگ یا بویلر اصلی سیستم از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرد. بویلر یا دیگ وظیفه اصلی تأمین را در موتورخانه انجام می‌دهد و جای تعجبی ندارد که در اولویت اصلی همه سرویس‌کاران باشد. این بخش از موتورخانه به علت پیچیدگی کلی خود قیمت بالایی دارد و خراب شدن آن می‌تواند منجر به ایجاد ضررهای مالی سنگین برای کاربران شود. در واقع به دلیل حساسیت همین بخش است که سرویس موتورخانه یک ضرورت سالانه شناخته می‌شود.

  در زمان انجام سرویس دیگ موتورخانه بخش‌های گوناگون آن به شکل کاملاً جزئی تعمیر و پاک‌سازی می‌شوند. جهت انجام این کار نیز باید به سراغ ابزارآلات ویژه‌ای همچون فازمتر، پارچه تنظیف و مواردی ازاین‌دست برویم. به‌طورکلی می‌توان بیان کرد سرویس این بخش بیشتر شامل تمیز کردن قسمت‌های مختلف دیگ می‌شود؛ زیرا احتمال آلوده شدن آن‌ها در طول عملکرد سیستم بالا است.

  باید گفت پیش از بررسی دیگ، مشعل دستگاه را به شکل کامل جدا می‌کنند. این جداسازی بسته به نوع دیگ ممکن است متفاوت باشد؛ به همین دلیل امکان طولانی شدن زمان مربوط به این موضوع وجود دارد. پس از باز شدن مشعل، این مرحله از سرویس و نگهداری موتورخانه نیز به شکل حرفه‌ای صورت می‌گیرد.

  60 ماه
  گارانتی خدمات

  مشتری ما شوید

  طرح نوسازی و بهسازی

  طرح نوسازی و بهسازی تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان جهت افزایش بهره وری، کاهش مصرف انرژی و هزینه های جاری

  سخن پایانی

  موتورخانه (Mechanical room) قطعاً از مهم‌ترین سیستم‌هایی به شمار می‌آید که وظیفه مهمی را در زمینه ایجاد یک محیط مناسب برای زندگی، کار، ورزش و… فراهم می‌کنند. این سیستم حساس باید در بازه‌های زمانی یک‌ساله به طور کامل مورد بازدید و بررسی قرار بگیرد تا از خراب شدن قطعات مختلف آن جلوگیری شود. سرویس و نگهداری موتورخانه شامل مواردی مختلفی است که از بین آن‌ها می‌توانیم به سرویس کردن مشعل، سرویس دیگ، سرویس مخزن و گزینه‌هایی ازاین‌دست اشاره کنیم. تمامی این امور تنها باید توسط متخصصان ویژه و مجرب صورت بگیرند تا مشکلی برای موتورخانه به وجود نیاید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما عزیزان را در این زمینه یاری کنند.